Lymfodrenážna masáž

Lymfodrenážna masáž

Pri lymfodrenážnej masáži masér pôsobí malým tlakom zväčša krúživými pohybmi na lymfatický systém, ktorý sa nachádza tesne pod pokožkou tela. Vyprázdňuje jednotlivé lymfatické uzliny jemným tlakom a potom do týchto vyprázdnených uzlín pomaly posúva nahromadenú lymfu z periférie tela

 

Charakteristika:

Ide o veľmi šetrnú masážnu metódu, ktorá postupne prečisťuje a povzbudzuje tok lymfy po celom tele. Masážna technika je veľmi jemná, pomalá, s malým tlakom, pretože lymfatický systém je uložený tesne pod povrchom tela. Najdôležitejším zmyslom tejto masáže je odplavenie a aktívne odvedenie splodín metabolizmu z miestnych tkanív. Je vhodná i pre tých, ktorí majú kŕčové žily. Lymfodrenážna masáž sa dá veľmi dobre aplikovať aj ako prevencia pred preťažením, celulitídou, opuchmi a pred ochorením, ako aj prevencia proti onkologickým chorobám. Dosahujú sa ňou dobré výsledky aj u športovcov.

Princíp:

Pri lymfodrenážnej masáži masér pôsobí malým tlakom zväčša krúživými pohybmi na lymfatický systém, ktorý sa nachádza tesne pod pokožkou tela. Vyprázdňuje jednotlivé lymfatické uzliny jemným tlakom a potom do týchto vyprázdnených uzlín pomaly posúva nahromadenú lymfu z periférie tela. Pri lymfatickej masáži je potrebné prijímať zvýšenú dávku tekutín (ideálne 2-3litre), aby sa podporilo vylúčenie toxínov z tela von. Lymfatická masáž má výrazne sedatívny, analgetický a spasmolitický efekt. Ako jedna z mála druhov masáži je priamo indikovaná pri kŕčových žilách a žilných trombózach (pretože prečistenie lymfy odľahčuje žilovému systému).

Indikácie:

Použitím lymfodrenážnej masáže možno posilniť celkový imunitný systém a pozitívne ovplyvňovať vývoj zdravotných problémov, ktorým by klasické druhy masáží uškodili. Táto zvlášť jemná a harmonická masáž aktivuje tok lymfy, uvoľňuje škodlivé látky z tkanív, aktivuje obranný systém organizmu a je taktiež vynikajúcim prostriedkom pri fyzioterapii v športe. Odporúča sa pri celulitíde, migréne, po operáciách, po úrazoch, pri opuchoch, na vyhladenie jaziev a vrások a pre celkovú regeneráciu organizmu. Vhodná je tiež na posilnenie imunity, pri detoxikácii organizmus a na zníženie autoimunoagresívnych reakcií organizmu. Pomáha odstraňovať rohovité povrchové vrstvy kože, lymfodrenážna masáž ďalej zrýchľuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Ďalej podporuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov, pomáha znižovať bolesť svalov, zlepšuje prekrvenie tkanív a svalov, zlepšuje celkovú činnosť tkanív a ich vylučovanie a podporuje správnu činnosť hlboko uložených orgánov.

Kontraindikácie:

Lymfodrenážna masáž je úplne nevhodná pri zhubných ochoreniach, či už neliečených alebo nedoliečených, aby sa vylúčila možnosť tvorby metastáz, pri akútnych bakteriálnych infekciách a akútnych infekčných stavoch (hnisavá angína, chrípka …).